Drage bralke, dragi bralci, kako skrbite za vrt v mesecu maju? Imate radi vrt? Občudujete različne vrtove?
MAJ
V vrtu češnja se je razcvetela,
ozelenela že sta hrib in gaj,
ptica v vrhu češnje je zagostolela:
Mraz odšel je, maj je, maj!
Slana v začetku maja zorenju sadja nagaja. Potrgamo pritlike pri jagodnjaku, da se usmeri energija v zorenje jagod. Tla ob zidu se hitro izsušijo. Zato moramo, preden ob zid sadimo vzpenjavke ali grmovnice, v tla vkopati veliko organske snovi, na primer dobro uležan kompost, ki bo zadrževal vlago. Rastline je potrebno redno zalivati, dokler se korenine popolnoma ne primejo.
Kako je s cveticami?
Redčimo sejance prezimno trdnih enoletnic na razdaljo 10 cm in pozneje še enkrat toliko. Tla okoli sejanca utrdimo. Če tega ne storimo, se zrahljane korenine lahko osušijo.
Kako je z vrtninami? Sejemo škrlatno nokoto ( grah, aparagus), 2,5 globoko, na razdaljo 10 cm in v jarke, ki so 35-45 cm narazen. Ko zraste grah nekaj cm visoko, ga podpremo z vejami.
Na prosto sejemo turški fižol. Izberemo prostor, kjer po tretjem tednu v maju ni več nevarnosti pozebe...
Kako je s sadjem? Zastiramo rozge malin z uležanim gnojem ali kompostom, da ohranimo tla vlažna, hladna in hranljiva.Zastiramo tudi črni ribez, vendar moramo tla prej namočiti.
Drage bralke, dragi bralci, kaj veste o naravnem vrtnarjenju?
Napad korenjeve muhe preprečimo, če korenje "zamaskiramo" in ga gojimo med čebulo. Lahko tudi na 14 dni med vrste korenja potrosimo travni odkos.
(David Squire: Dnevnik vrtnarjenja, Zbirka: Za spretne vrtnarje, Mladinska knjiga, 1998)